SVĚTLONOŠKA ART FEST aneb PODEJ RUKU

Žijí mezi námi, potkáváme je na ulici, v obchodech či na různých kulturně společenských akcích. Avšak něčím se liší, špatně se pohybují či jsou upoutáni na invalidní vozík. Přesto se snaží žít normálním plnohodnotným životem. Studují, pracují, zapojují se do různých aktivit.

Jenže na rozdíl od "normálních" lidí to mají těžší. Běžný úkon bývá pro ně mnohdy přímo nadlidským úsilím a spoustu věcí nezvládnou vůbec. A právě v tom potřebují, aby jim někdo podal pomocnou ruku.

Mělnický spolek pod skutečně příznačným názvem SVĚTLONOŠKA se rozhodl tu ruku podat. A to uspořádáním festivalu "Světlonoška Art Fest aneb Podej ruku".

Cílem této charitativní akce je oslovení širší veřejnosti a poukázat na problémy, jenž přináší nemoc spinální svalové atrofie, a na případné osudy lidí postižených touto chorobou a jejich nejbližších. Jde o onemocnění s velice závažnou prognózou, často zkracující i délku života pacienta. Klinicky se začne projevovat do 18 měsíců věku periférním hypotonickým syndromem. Svalová slabost je ve většině případů symetrická, více se projevuje na pletencích dolních končetin. Obtíže pomalu progredují, délka života je zkrácena na 20 - 30 let. Příčinou úmrtí bývají respirační insuficience.

Tento první charitativní festival bude zaměřen pro pětiletou holčičku Nikolku trpící výše uvedenou chorobou. Nikolka k plnohodnotnějšímu životu potřebuje elektrický vozík, který by jí a jejím rodičům ulehčil každodenní starosti s touto diagnózou.

Celý projekt nese motto "PODEJ RUKU", což za prvé nabádá k podání pomocné ruky, jakožto gesta pomoci, zároveň však poukáže na ruku, jako dokonalý nástroj člověka.

Hlubší myšlenka festivalu bude zaměřená na lidský um a dovednost, které bereme jako samozřejmost, nicméně pro takto postižené lidi je to jen sen. Finální výsledek by měl motivovat návštěvníky, aby používali ruce k tvorbě malých každodenních zázraků, jenž zlepší životy nás všech.


Festival se bude konat na zámku ve Veltrusech v rozmezí dvou dnů, a to poslední letní prázdninový víkend, který letos připadá na 27. - 28.srpen.

A proto bude i také jistým loučením dětí s prázdninami.

Na programu budou různé workshopy a veletrhy soustředěné na ruční práci, přírodní a uměleckou tvorbu. Plánují se šermířské představení, divadlo i ukázky starých řemesel. Pořadatelům jde samozřejmě o zdraví, takže budou součástí festivalu rovněž přednášky na téma zdravého životního stylu, péče o tělo a duše, osobního rozvoje nebo výživy.

Avšak jaký by to byl festival bez skvělé muziky. Na festivalovém pódiu se proto vystřídá řada výborných muzikantů. Prozatím nám svou účast přislíbili Baťa a Kalábův něžný beat, Hudba Praha a další o nichž budeme čtenáře ještě informovat.

Nebude chybět ani divadelní představení. Divadlo KoMa s představením hry "Důkaz", od amerického spisovatele Davida Auburna, tento text získal Pulitzerovu cenu.

Dále po oba dva dny se bude návštěvníkům věnovat pan Radek Musil, výrobce koncovek a fujar, který předvede hru na fujaru, zkusí posluchače tomuto umění naučit a poskytne Vám odbornou přednášku. Pro děti zábavu zajistí klauni a cirkus, který jistě vykouzlí úsměvy na jejich tvářích a nejen jejich.

Součástí festivalu bude prodejní jarmark s občerstvením. Přijedou zástupci rodinných minipivovarů jako například Lobeč a Podřipský pivovar. Samozřejmě, že nebudou chybět ani zástupci vinařů.

Tento festival by se měl stát každoroční tradicí, neboť myšlenka nese potřebu solidarity s potřebnými, kterou dáváme my zdraví těm, kterým osud poznamenal život.

Za spolek SVĚTLONOŠKA Jolana Soukupová
Boris Stojanov
PhDr. Bedřich Marjanko

VYFOŤ SI RUCE A PODEJ RUKU!

Charitativní fotodílna Borise Stojanova,

Marcely Borýskové a Honzy Matouška

ze studia TISK64 s podporou SONY

Jednou z atrakcí festivalu, dá se říci jednou z nejdůležitějších bude fotodílna umístěná v hospodářské budově a reálu Veltruského zámku.

Zde se pod vedením týmu z TISK64 můžete zapojit do aktivní podpory projektu a zároveň získat dvě věci:

 

DOBRÝ POCIT Z POMOCI

VZPOMÍNKOVOU FOTOGRAFII

  Celý princip spočívá ve zhmotnění myšlenky celého festivalu PODEJ RUKU, přenesením symboliky z fotoaparátu na fotografický papír.

  V improvizovaném studiu budou k mání různé propriety, kterými si můžete ozdobit ruce. Nemusí jít o jakoukoliv exaktní symboliku, ale třeba jen o „zašpinění“ rukou pomocí křídy, nebo „opatlání“ ve třpytkách. K dispozici budou různé druhy barev, ale i tým, který pomůže s výzdobou, či psaným vzkazem. Pokud samozřejmě dorazíte z domova již vybaveni, není s tím žádný problém.

  Poté přistoupíme k vlastnímu fotografování Vašich rukou. Vaše ruce, váš osobní dokonalý nástroj, který máte stále při ruce budou portrétovány na černém pozadí, aby vynikla jejich krása, jejich gestikulace, či poselství, které chcete sdělit světu a které vás reprezentuje. Samozřejmě, můžete klidně jen nastavit dlaně, nebo ruce sepnout, vytvořit srdce, nebo klidně nechat Vaše ruce levitovat v černém prostoru. Fotografie bude snímána rovnou do počítače, kde proběhne její editace, vsazení do jednotného layoutu a odeslání k tisku. Po vytištění nám zůstává jeden originál do naší galerie, který se bude dražit, a proto na jeho rubovou stranu můžete připsat i nějaké osobní poselství. Jedna kopie bude vytištěna pro Vás, jako poděkování a vzpomínka na krásný akt společného milosrdenství, který s laskavostí vyjádříte krom svojí účasti i 200Kč darem do připravené kasičky PODEJ RUKU. 

  Tímto aktem zároveň vyjádříte převod autorských práv na organizátora festivalu, spolek Světlonoška. Světlonoška Zapsaný spolek se samozřejmě zavazuje, že fotografické dílo použije pouze k podpoře svého konání a hotové výtisky pouze pro dražbu, jejíž výsledek bude použit striktně pro adresáty pomoci. Sebraná digitální data následně poslouží k anonymnímu vystavení v internetové galerii, kde si i další zájemci budou moci zakoupit plakáty s koláží z vybraných fotografií a připojit svojí podporu našemu projektu. Autor fotografií Boris Stojanov má automaticky plná autorská práva, kterých se zříká ve prospěch spolku Světlonoška. Dílo použije pouze pro vlastní propagaci.

Všichni zúčastnění pracují pro dobro společné věci a vaši radost bez nároku na honorář, takže ZDARMA. 

  Fotografie budou postupně rozvěšeny v areálu, kde si budete moci prohlédnout i vzkazy ostatních přispěvovatelů projektu. Po skončení festivalu plánujeme uspořádat výstavu z kolekce těchto originálů s vašimi jedinečnými vzkazy. S dražbou počítáme na konci roku 2016. 

  Součástí improvizovaného studia bude i přítomnost pana Jakuba Pecky ze společnosti SONY, který vám umožní vyzkoušet si fototechniku a zažít tak SONY na vlastní kůži!

Za celý tým se těší na Vaši PODANOU RUKU

Boris Stojanov

© 2016 by Marcela Vaňhová  

Všechny texty a fotografie jsou majetkem společnosti a je zakázáno je kopírovat nebo jinak rozšiřovat.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now